btreanakay7735 btreanakay7735
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

What is the frequncy of a wave that has a speed of 8m/s and a wave length of 2?

Respuesta :

isrealsix isrealsix
  • 01-08-2018
v = f \times λ

v = 8m/s

λ = 2

f = v \div λ

f = 8 \div 2

f = 4hz
Answer Link

Otras preguntas

225÷10with 0 at the top of ten
The main difference between the constitution of China and the United States is that
what does it mean to say that opposites attract when you are talking about atoms. PLEASE JUST HELP. I WILL DO ANYTHING (maybe)
Plants with an internal tubal system that transports water and nutrients to different plant parts are _____. vascular nonvascular
solve the equation -1/3m-7=5
This religious group established the Church of Brethren. a. Ephrata Cloisters b. The Dunkers c. The Amish d. Pietists
what is 29 over 10 in simplest form
Use one of the prompts below to respond to the poem: I think… I notice… I predict… I infer… I wonder… I understand… I connect… El Olvido BY JUDITH ORTIZ COFER I
Please help with these quick
What are four ways that Polynesians were probably able to navigate the Pacific?