sarahgudgell893 sarahgudgell893
  • 01-08-2018
  • Physics
contestada

A 1.5m wire carries 4 a current when a potential difference of 61 v is applied what is the resistance of the wire

Respuesta :

aristocles aristocles
  • 02-08-2018

As we know by ohm's law

[tex] V = i*R[/tex]

Given that

V = 61 Volts

i = 4 A

[tex] 61 = 4*R[/tex]

[tex] R = 15.25 ohm[/tex]

So resistance will be 15.25 ohm

Answer Link

Otras preguntas

a^2 b^2 c^2 for a =2, b and c=4
Glucose is a carbohydrate that is used for
The sum of three consecutive even integers is –78
The present value of a future sum increases as either the discount rate or the number of periods per year increases, other things held constant.A. TrueB. False
Use the distributive property to rewrite this expression. 3(a + 6)
What is the difference between a variable and a quantitative variable
Which Biconditional is not a good definition A. three points are colinear if and only if they line on the same line B. An angle is obtuse if and only if it meas
Albert is traveling 40mph in his car. After 5 hours, how far will he have traveled
find the equation of the line that is perpendicular to y=3/4x-3 and passes through the point (3,-2)
what is the force acting on an object with a mass of 25 kg and an acceleration or 2.3 m/s ^2