Swift07 Swift07
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of C2H2 are needed to react completely with 84 mol O2

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018

Balanced chemical equation:

2 C2H2 + 5 O2 = 4 CO2 + 2 H2O

2 moles C2H2 ---------------- 5 moles O2
moles C2H2 ------------------ 84 moles O2

moles C2H2 = 84 * 2 / 5

molesC2H2 = 168 / 5 => 33.6 moles of C2H2
Answer Link

Otras preguntas

An amount of R351 is made up with 114 coins (R2 coins and R5 coins only). How many R2 coins are there? How many R5 coin are there?​
PLEASE HELP WITH THIS ECONOMICS ASSIGNMENT This lesson examines many concepts, including opportunity costs. For this discussion, you will write a brief scenari
simplify 12(3a-1)-3(14a-1)
x - 3y = 4 2x - 5y = 8 solve by substitution
The equation representa Function A and the graph represents Function B
Now you should be ready to write your five-paragraph essay. Before you begin, check each step that you have completed. I have decided on three ads to analyze fo
use to describe the what words might Jeferson Common man? BIL:
mitchell has a small bag with 12 m& ms
Amoebae move and engulf food by using pseudopodia, which is Latin for ___ ____ (two words)
19 pints converted to gallons