MoonGirl6527 MoonGirl6527
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a 2.0 L sodium hydroxide solution containing 10.0 grams of solute?
a.0.80B.0.13C.5.0D.0.25

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
molar mass NaOH = 39.997 g/mol

number of moles:

n = mass of solute / molar mass

n = 10.0 / 39.997

n = 0.2500 moles

Therefore:

Molarity = moles of solute / volume ( L )

M = 0.2500 / 2.0

M = 0.13 mol/L

Answer B
Answer Link

Otras preguntas

Please help me Im confused on this problem
Rate of Return if State Occurs Stock State of Economy Probability of State of Economy Stock A Stock B C Boom
what is cell? ............​
A representative acting as a trustee a. Votes his or her constituents' positions only when they believe the constituents understand the issue.b. Hardly consider
The mean life expectancy of a certain type of light bulb is 945 hours with a standard deviation of 21 hours. What is the approximate standard deviation of the s
Answer fast please Lucia has a very high-stress job that requires her to take on a lot of responsibility. Which of the following would be a good stress-manageme
Is the answer correct
Which expression represents the following calculation? Add 3 to the quotient of 8 divided by 6. (8 + 6) + 3 (8 + 6) = 3 (8 + 3) = 6 6+ (3 * 8)
Which property of aluminium makes it a suitable metal for soft-drink can?
please answer this, I need help ​