mbeanermbeaner9409 mbeanermbeaner9409
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What is the percent by mass of 5.0 g of nacl mixed with 80. g of water?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass of solute (m1) = 5.0 g NaCl

mass of solvent (m2 ) = 80.0 g H2O

T% = ( m1 / m1 + m2 ) * 100

T% = ( 5.0 / 5.0 + 80.0 ) * 100

T% = ( 5.0 / 85.0 ) * 100

T% = 0.0588 * 100

T = 5.88%
Answer Link

Otras preguntas

if an acid spills on the desk, first notify the teacher, then clean up by a) neutralize with a bass and then wipe it up b) leave it to evaporate
Edna plans to treat her boyfriend curt to dinner for his birthday. the costs of their date options are listed next to each possible choice. edna plans to allow
I REALLY need help!!!!!
Here is a table of values y = f(x)
That some individuals are exceptionally intelligent in mathematical ability but have great difficulty understanding social interaction, lends support to which t
in which acid would be the concentration in rate of reaction be faster at the start?
Name a metal which is yellow in color ??
An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. the seat was designed for pilots weighing between 150150 lb and 191191 lb. the new population
HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
What is a serenade?