jaijthemaster9132 jaijthemaster9132
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution that contains 30 grams of naoh in 500 milliliters of solution?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
Molar mass NaOH = 39.997 g/mol

number of moles solute:

n = mass of solute / molar mass

n = 30 / 39.997

n = 0.00075 moles of NaOH

Volume in liters:

500 mL / 1000 => 0.5 L

Therefore :

M = moles of solute / volume ( L )

M = 0.00075 / 0.5

M = 0.0015 mol/L
Answer Link
kaylinalove01 kaylinalove01
  • 04-04-2020

Answer: 1.5 M

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which graph has a slope of 2/3
Given the radius of a circle is 8cm find the circumference.use 3.14 for the value of pie round answer to the nearest hundredth
help me find the volume to this circle please
In right triangle JKL, m < J = 90 degrees and tan k = square root of five over 4. Find the length of the hypotenuse
How can mutations be harmful? Give at least 2 examples.
PLEASE HELP!!!!URGENT!!!!!WILL MARK U AS BRAINLEST!!!!!!​
What is the measure of ZACV shown in purple? 136/88
which of the following is the product of the rational expression 1/x+2 × x/x-2
4. At the top of a hill, a skater has a gravitational potential energy of 125J. What is the total kinetic energy at the bottom of the hill of the skater if ener
The communist party gained support following WWI