lfadke9661 lfadke9661
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

How to solve what volume of 12.0 m hcl is required to make 75.0 ml of 3.50 m hcl?

Respuesta :

TheBilogis
TheBilogis TheBilogis
  • 08-07-2018
75mL=0.075L

Molarity=moles/Liters
Moles=0.075(3.50)
=0.2625

Since the number of moles never changes,
we know there are 0.2625moles (or 0.26) in the 12M HCl.
0.2625/12=0.021875L

(0.022L)
Answer Link

Otras preguntas

Bones contain more ________ than any other organ. A. Iron B. Phosphate C. Calcium D. Vitamin C
Nine times a number is three thousand six hundred what is the number?
find the dimensions of a box that will hold twice as many cubes as a box that is 4 by 2 by 9
Which sentence contains a prepositional phrase? A. Running all the way, he got there early. B. With the proper help, they'll complete the project early. (C. The
How should you test a hypothesis?How should you test a hypothesis? by writing a mathematical equation by making a single observation by performing a controlled
What is the answer 6.25=r2
(PLEASE HELP) What area of the Earth's mantle is the densest? A.The entire mantle has the same density. B.the area nearest to the Earth's crust C.the area in-
the lithosphere is made up of the ____
add or subtract mentally 8.01+1.09
The difference of a number q and 8