Simphiwe4018 Simphiwe4018
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

If honey has a density of 1.36 g/ml what is the mass of 1.25 qt reported in kilograms

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 12-07-2018
Answer;
1.6 kg.

Solution;
 
The density is 1.36 g/ml;

The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml 

Mass is given by; density × volume;
    = 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g 
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)

Answer Link

Otras preguntas

The value of a treadmill bought new for $1000 decreases 5% each year. Use a graph to predict the value of the treadmill in 5 years. A) ≈ $773.78 B) ≈ $85
Factorize 9/16 x2 + xy + 4/9 y2
This is a test question in which I thought I'd ask for ya'll help. :{ 11. What was accomplished by members of the Second Continental Congress during their mee
What is pure chemistry and applied chemistry ?
Scientific method is a model or guide used to solve problems true or false
Vitamins and minerals are examples of... micronutrients macronutrients enzymes carbohydrates
What is the ∆G for the following reaction under standard conditions (T = 298 K) for the formation of NH4NO3(s)? 2NH3(g) + 2O2(g) NH4NO3(s) + H2O(l) Given: NH4NO
Laboratory codes (80048-87999) describe which component of lab tests?
what is the preposition in this sentence The incas kept records of their possessions with specialknotted cords called quipu
The housing at the side of a rotisserie contain what