angelequej9021 angelequej9021
  • 03-07-2018
  • Chemistry
contestada

What volume (in mL) of 0.0887 M MgF2 solution is needed to make 275.0 mL of 0.0224 M MgF2 solution?

Respuesta :

PBCHEM
PBCHEM PBCHEM
  • 12-07-2018
Answer : 69.44 mL

Explanation : 
Here we can use the formula as [tex] M_{1} V_{1} =M _{2}V_{2}[/tex]

Where we have the value of [tex] M_{1}[/tex] = 0.0887 M
[tex] M_{2}[/tex]  = 0.0224 M and 
[tex] V_{2}[/tex] = 275 mL

So, substituting the above values in the given equation we get,

0.0887 X x = 275 X 0.0224

Therefore, x = 69.44 mL

So it will require 69.44 mL.
Answer Link

Otras preguntas

How do u write 6 more the 7 times a number is 41 in algebraic equation??
The neolithic revolution is most closely associated with....
How do u write 6 more the 7 times a number is 41 in algebraic equation??
Find an equivalent ratio for 22/55 and then write the proportion
What is the lateral area of the rectangular prism with a base length of 17 m, a base width of 7 m, and a height of 5 m?
The number of waves that pass a particular point in a unit of time is called the __________ of the waves. (a) rarefaction (b) compression (c) amplitude (d) freq
FACTORIZE. 9x2y-24xy2-16y3 solve it
The dimensions of a brick that weighs 25 N are 0.19 m × 0.07 m × 0.095 m. What pressure does the brick exert on the ground if it is resting on its largest face?
Horace read 160 pages in 4 hours. How many pages can he read in 6 hours??
other name for blood