sgrjocelyn1pb32wy sgrjocelyn1pb32wy
  • 02-07-2018
  • Chemistry
contestada

A beach ball has a mass of 5 g and a volume of 20 cm3. What is the object's density?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-07-2018
mass = 5 g

volume = 20 cm³

density = mass / volume

therefore:

D = m / V

D = 5 / 20

D = 0.25 g/cm³
Answer Link

Otras preguntas

write a simplified expression the 3 children in a family each paid $5 to enter a country fair , and then each child plays games at $1.50 per game. what expressi
Evaluate the expression r(4.6) when r = 8.1
my friend also needs help
Help me pleas :(((ghhggvh
Whats is the measure of angle c?
What is the first proper step for a change order on a project
It is hypothesized that the water on Earth came from
Evaluate the expression 3t + 5 when t = 10. Simply type the final result in simplest form.
Características de la poesía de Miguel Hernández?
Ways Texas's absolute location affects climate?