lernyorleters lernyorleters
  • 01-07-2018
  • Physics
contestada

An object experiences an impulse, moves and attains a momentum of 200 kg·m/s. If its mass is 50 kg, what is its velocity?

Respuesta :

skyluke89
skyluke89 skyluke89
  • 10-10-2019

Answer:

4 m/s

Explanation:

Momentum is defined as:

[tex]p=mv[/tex]

where

m is the mass of the object

v is its velocity

For the object in this problem, we know:

p = 200 kg m/s is the momentum

m = 50 kg is the mass

Solving for the velocity, we find:

[tex]v=\frac{p}{m}=\frac{200}{50}=4 m/s[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Can only traditionally produced crops feed the increasing world population? If not, what can be done at community level to reverse it, bearing in mind the incre
1. Article I of the Constitution created the voice o the people in the a. Executive Branch c. Legislative Branch b. Supreme Court d. Judicial Branch
What is 8y=48 what is the answer to the problem
Read the text, then answer the question that follows: Wild animals as viewed from a mountain camp—Camille Grant, October 2011 Through my binoculars, I viewed
Study the image, which describes how rapid changes in weather conditions occur. Based on the arrows, what does the image represent? 1- Air masses are barely m
How do i find the slope of 3x-2y= 3
Round 328 to the nearest ten
3m for m=9 dont get it please help
Georgians organized a group called the _______ to oppose the stamp act
At the Data Link Layer of the OSI Model, what type of address is used to identify the receiving host?