kaylajohnson9906 kaylajohnson9906
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many grams of o2 are required to produce 7.00 g of co2?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2018
Hey there!:

Molar mass:

O2 = 31.99 g/mol
CO2 = 44 g/mol

By the stoichiometry of the reaction:

C + O2 = CO2

31.99 g O2 --------------- 44 g CO2
mass O2 ------------------ 7.00 g CO2

mass O2 = ( 7.00 * 31.99 ) / 44

mass O2 = 223.93 / 44

mass O2 = 5.089 g
Answer Link

Otras preguntas

which organization was created to help blacks after the end of slavery?
What’s the correct answer answer asap for brainlist
True or false everyone in the colonies could vote
In this type of governance the power is in the hands of one person​
Any gîrls here free to talk
9,835/63 what is the answer and what is the remainder
9,835/63 what is the answer and what is the remainder
In 1860 the small towns became a city. true or false
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
What is the term for the type of venation seen on a ginkgo tree? Help meeeee