qdogisbeast207 qdogisbeast207
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of dinitrogen tetroxide are required to produce 5.6 grams of nitrogen dioxide?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-07-2018
M(NO2) = 14.0 +2*16.0 = 46.0 g/mol
5.6 g NO2 *1 mol NO2/46.0 g NO2 ≈ 0.122 mol NO2

N2O4 -------> 2NO2
1 mol             2 mol
x mol           0.122 mol 

x= 1*0.122/2 = 0.061 mol N2O4
Answer Link

Otras preguntas

During the rash of protests in Arab nations that occurred in the spring of 2012, what factor aided the rebels that was unavailable in previous decades? A) Rebe
I need help on this one
The price of apples falls. what happens in the market for apple pies?
what Is the product? 4n/4n-4*n-1/n+1
-2x+6y=12 in graph ???
Why do Americans believe we should be allowed to break away from Great Britain?
A light bulb that is connected to a 120 V source drawers 1.7 A. What is the resistance of the light bulb? A. 14 B. 71 C. 200 D. 0.014 E. 0.0
A term to describe the efficiency of the metabolism and the recovery cycle is cyclic rejuvenation. 12 steps of recovery. metabolic rate. enzymatic r
What was the day like before the attack of pearl harbor?
What happen as a result of king jehoram ignoring Elijah’s message from the god? The Bible story