lufung3556 lufung3556
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

Calculate the density, in grams per liter, of hydrogen sulfide gas, h2s, at 56oc and 967 mmhg. [1] g/l

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-07-2018
PV= (m/M)*RT

PVM/RT = m
m/V = PM/RT
m/V = D - density

D= PM/RT

P=967 mmHg
T= 56⁰C+273=329K
M(H2) = 2.0 g/mol
R=62.36367 L·mmHg·K⁻¹·mol⁻¹

D= PM/RT = (967mmHg*2.0 g/mol) / (62.36367 L·mmHg·K⁻¹·mol⁻¹*329K) =
 ≈ 0.0943 g/mol
D ≈ 0.0943 g/mol
Answer Link

Otras preguntas

the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt,
If y^8= 4 and y^7=3/x, what is the value of y in terms of x?
Can someone explain lesson 6.3 math boxes in everyday math regarding the missing numbers on the number lines
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi
If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=
An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
An object of mass 2 kg has a linear momentum of magnitude 6 kg • m/s. What is this object’s kinetic energy?
How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
How many prime numbers are there between 56 and 100?
What is the average of 30, 40, and 80?