jayonfleek8559 jayonfleek8559
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

How much water should be added to a 36ml of 20% alchohol solution to reduce the concentration to 18%?

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-07-2018
n - ml of alcohol

n1(alcohol in 20%) = n1(alcohol in 18%) 

0.20*36 ml = 0.18 *x ml

x= 0.20*36/0.18  = 20*36/18= 40 ml of 18% solution

We had 36 ml, we will get 40 ml,
so we need to add 
40 ml - 36 ml = 4 ml of water.
Answer Link

Otras preguntas

Many people know of the great tragedy of the Titanic, the enormous passenger ship that sank in 1912. At the time, the Titanic was the largest movable object eve
what is vector product B×A of two vectors A=7i+4j-8k and B=3i-3j+5k​
Which of the following best describes 20th century fascism? - Individual serve the state and were obedient to its leader - The rights of the working class for s
One day a retail store received a box of 24 shirts. If this shipment had 6 defective shirts, what can the store expect for upcoming shipments? F. A box of 32
NO LINKS PLEASE HELP ME ​
You have a coupon for 35% off of a TV that costs $505. What will you pay for the TV?
STION 1Michael Smith buys and sells lovebirds. He currently has 80 yellow birds and120 green birds. The birds are equally divided into five cages.1.1.1How many
hii please help i’ll give brainliest!!
The tree diagram represents an experiment consisting of two trials. .3 .4 B
What is Adding functions