tjsandve tjsandve
  • 04-03-2016
  • Physics
contestada

If a cart of 2 kg mass has a force of 8 newtons exerted on it, what is its acceleration?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 04-03-2016
Force = mass * acceleration

F = ma

8 N =  2 kg * a

8 = 2a

2a = 8

a = 8/2 = 4

acceleration = 4 m/s²
Answer Link
imthegoat99
imthegoat99 imthegoat99
  • 03-10-2019

Answer:

4m/s^2

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME ASAP i will brainlist and like ur answer ​
The European Union is a supranational organization that includes many powerful countries in Europe. In order to be a member of this supranational entity, a coun
A Trapezoid has a base of 6 meters, another base of 10 meters, and a height of 4 meters, HOW many square meters is the area of this trapezoid? (only type the nu
When you raise your RIGHT hand, where does the command to raise it originate?
Help I'm stuck look at the picture and help if you can please.​
I need help with this if you get it right I will mark you
If you want a job, how do you convince the person that you are the right person for that job?
an electric heater having resistance equal to 5 ohm is connected to electric source . If it produces 180 J of heat in one second ,find the potential difference
How did cars affect immigration patterns in the 1920s and 30s?
0.17 in standard form​