a2ntheijabrockiesei
a2ntheijabrockiesei a2ntheijabrockiesei
  • 04-03-2016
  • Chemistry
contestada

An irrelgular object with a mass of 118g displaces 25ml of water when placed in a graduated cylinder. What is the density

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 05-03-2016
Density =  Mass of Object / Volume of water displaced.

The volume of water displaced is the same as the volume of the object.

Density =  118 g / 25 ml

             =    4.72 g/ml

But  1 liter =  1000 cm³
       1 mL  = 1 cm³

             Density =   4.72 g/ml = 4.72 g/cm³  
Answer Link

Otras preguntas

Archeologists use carbon-14 which has a half-life of 5730 years to determine the age of the artifact in carbon dating. How much carbon-14 remains after 40 mille
i need help asap plss this is important ​
How long did Ramses II reign Egypt? A. 53 years B. 63 years C. 66 years D. 76 years
An employee receives a pay increase from $22,000 per annum to $27,000 per annum. Calculate the percentage increase
8. The length of a rectangle is 10 centimeters less than twice its width. The perimeter of the rectangle is 52 cm. What are the dimensions of the rectangle?
i need help with this geometry
Simplify: 6n - 7n - 4 + n + 10 *
iowqnfoiqwnouf3f90i32hg2 ogkm2ogm 230i2jf 023if
The following transactions occurred during 2017. Assume that depreciation of 10% per year is charged on all machinery and 5% per year on buildings, on a straigh
For which equation would x = 10 not be a solution? 12x = 120 5x = 50 8x = 81 6x = 60