HarveytheHamster
HarveytheHamster HarveytheHamster
  • 03-03-2016
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a CaCl2 solution containing 330 grams of CaCl2 in 1 liter of solution?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 04-03-2016
Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol

number of moles :

n = m / molar mass

n = 330 / 110.98

n =2,9735 moles

Molarity ( M ) = moles solute / liters solution

M = 2.9735 / 1

M = 2.9735 mol/L⁻¹

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of mood in a poem?
Multinational corporations only do business in their home countries TRUE OR FALSE
When an industrialized nation directly or indirectly controls another nation or area in hopes of gaining economic or political advantages A. Apartheid B. Berl
How do you prepare for a group discussion?
Which was not a cause of the War if 1812?
Perhaps no one in clarkston was as excited to hear about the free soccer program as eight-year-old jeremiah ziaty. jeremiah loved soccer. –outcasts united, warr
How many solutions does a 3rd degree polynomial have?
Which sentence from this section best supports the conclusion that the great wall of china is no longer used for protection? group of answer choices 1-between t
What do the animals do after the humans have been chased from the farm?
Which sentences use apostrophes correctly? a) Captain America's shield was made from vibranium. b) Thanos wanted to use the six Infinity Stones' power to restor