kaylarae1
kaylarae1 kaylarae1
  • 03-03-2016
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 80.0 g of ether if the density of ether is 0.70 g/mL

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 03-03-2016
Density = 0.70 g/mL

Mass = 80.0 g

Volume = ?

V = m / D

V = 80.0 / 0.70

V = 114.28 mL

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

who is responsible for making sure members of the military are paid?a) all citizens b) the presidentc) charity groupsd) the supreme court
What do you think was the most immediate priority of black families in the south education or land to farm?
Choose the solvent below that would show the greatest boiling point elevation when used to make a 0.10 m nonelectrolyte solution. choose the solvent below that
who is responsible for making sure members of the military are paid?a) all citizens b) the presidentc) charity groupsd) the supreme court
Dan saved twice as much as Brett. Maria saved $60 more than Brett. if they saved $600 altogether, how much did Maria save?
Consider these five values a population: 8, 3, 7, 3, and 4.a.determine the mean of the population.b.determine the variance
Alexander hamilton urged congress to pass a protective tariff to encourage the growth of
When light is ________________ it remains in the object as heat energy.
As a skydiver gains speed in falling through the air, air resistance _______.
If N=10 then what is 2n+4