Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2016
  • Physics
contestada

The earth exerts a gravitational force of 500 N on an object. What is the mass of the object in kg

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 03-03-2016
if the earth exerts a gravitational force of = 500 N

Weight = 500N

mg = 500N        g = 9.8 m/s²

m*9.8 = 500

m = 500/9.8

m = 51.02 kg
Answer Link

Otras preguntas

A person who suddenly stops drinking alcohol after having kept a significant amount in his or her body for years may what?
How is cardio exercise best described?
Four consecutive integers that total -86
Developing an awareness of your perceptions is an important part of ______________. a. building perceptual accuracy b. developing relationships c. enculturation
HELP PLEASE!! Will give brainliest!
A piece of land is to be fenced and subdivided as shown so that each rectangle has the same dimensions. Express the total amount of fencing needed as an algebra
Given h(x)=312x-144 if h(x)=13
What would you want to do with your life if money were no object
There is an average of 3.5 x 10^−2 kilograms of dissolved salt in each liter of seawater. The South China Sea contains approximately ​ 9.88 x 10^18 ​ liters o
How do aggressive communicators usually express themselves?