donna10 donna10
  • 01-03-2016
  • Physics
contestada

A 4.2 kg parachutist is moving straight downward with a speed of 3.85 m/s

Respuesta :

Lynxie
Lynxie Lynxie
  • 02-03-2016
Kinetic energy= .5 x m x v^2
KE=.5 x 4.2 x 3.85^2
KE=31.13

Answer Link

Otras preguntas

Which part of the seafloor contains the thickest sediment layer?
Which effect does repetition of the word "Flash’d" have on the stanza? It shows that the enemy was more heavily armed. It builds excitement for the height of t
Find the root(s) of the equationA) x= -4B) x= -1,4C) x=4D) x= -4,4Part B^​
What is a common factor for x2 - 9 and x2 -5x + 6?
. ¿Por qué el artículo se titula "¿Y dónde están los jóvenes?"? a) Porque los jóvenes españoles están en contra de las corridas de toros b) Porque los jóvenes e
What is universal theme?​
What is the most precise name for a regular polygon with four right angles?A. squareB. parallelogramC. trapezoidD. rectangle​
Identify the principle acknowledged by the Supreme Court case Marbury v. Madison. A. judicial review B. natural rights C. social compact D. voting rights
How many electrons are in the nucleus of an aluminum atom?
4. Summarize one of the causes of women's issues and how Steinem frames it.