jessicajose8722 jessicajose8722
  • 03-06-2018
  • Chemistry
contestada

A liquid sample with a density of 5.25 g/ml and a mass of 1.11 g has what volume?

Respuesta :

olabido
olabido olabido
  • 14-06-2018
density=mass/volume
density=5.25
mass=1.11
volume=?=v
5.25=1.11/v
cross multiply
5.25v=1.11
divide both sides by 5.25
v=5.25/1.11
v=4.73ml

Answer Link

Otras preguntas

What two supreme court justices were appointed by ronald reagan? david souter stephen breyer anthony kennedy antonin scalia?
what is the lewis structure for acetylene?
What is the function of the Schwann Cells?
why is it important to listen to your body when playing sports
various elements of greek drama?
what's is the difference between romeos love for rosaline and romeos love for juliet
In 1980, colleges enrolled 12,086,800 students. In 2000, colleges enrolled 15.312,300 students. About how many more students in millions, enrolled in 2000 than
how did most european states treat people who did not follow the established church?
To limit foods that have no % DV of ingredients such as trans fat and sugar you should what
The second law of thermodynamics states that _____. when a process converts energy from one form to another, some energy converts into heat, a less usable form