sterlingsmith3785 sterlingsmith3785
  • 03-06-2018
  • Chemistry
contestada

The mass of hgs h g s that can be made from 30.0g 30.0 g of mercury is

Respuesta :

Dejanras
Dejanras Dejanras
  • 12-06-2018
Answer is: mass of mercury sulfide is 34.9 grams.

Chemical reaction: Hg + S → HgS.
m(Hg) = 30.0 g.
n(Hg) = m(Hg) ÷ M(Hg).
n(Hg) = 30 g ÷ 200.59 g/mol.
n(Hg) = 0.15 mol; amount of substance.
From chemical reaction: n(Hg) : n(HgS) = 1 : 1.
n(HgS) = 0.15 mol.
M(HgS) = 200.59 g/mol + 32.07 g/mol = 232.66 g/mol.
m(HgS) = 0.15 mol · 232.66 g/mol.
m(HgS) = 34.9 g.
Answer Link

Otras preguntas

John is traveling at 48 miles per hour and his distance can be written as d = 48t. How far will John travel if he travels for 5 hours?
F(x, y, z) = yzi 9xzj exyk, c is the circle x2 y2 = 9, z = 1
The ratio of width to length for an American flag is 10 to 19. How wide is a flag that is 66 cm long
Evaluate the expression when a = 4, b=8 and c=12 4(a+b)-c​
Find two numbers whose difference is 30 and whose product is a minimum.
HELP PLEASE ILL GIVE BRAINLEST
what is the range of this function?
While many marine resources are potentially renewable resources, they're presently not renewable. Explain
The image shows a circle centered at point O angle AOB Measures at 42 degrees. What is the Measure of the angle acb explain your reasoning
The do/while loop is generally used when the program loop should run at least once before testing for the stopping condition true false