elugo2021 elugo2021
  • 02-06-2018
  • Physics
contestada

a rocket travels 19500 miles in just 45 seconds what is the speed of the rocket in miles per hour during the 45 seconds

Respuesta :

KyngOyinda
KyngOyinda KyngOyinda
  • 02-06-2018
1 560 000 miles / hr
This should be the answer
Answer Link

Otras preguntas

5^12 ÷ 5^4 = _____ A) 5^3 B)5^8 C) 5^16
Which of the following equations represents the line with a slope of -7/4 and a y-intercept of -11? y = -7/4x - 11 y = 7/4x + 11 y = -7/4x + 11 y = 7/4x - 11
A marae is which of the following? A community meeting place A ceremonial headdress A small human sculpture A seafaring tool
How does the structure of a neuron make it effective in carrying out the functions of the nervous system?
How are volcanoes and wind similar? A. They both create igneous rock. B. They both can be constructive forces. C. They both form deltas. D. They are both a form
what is gravitational force​
Plz help with this page
Vinegar is an acidic liquid. What is it made from?
Find the area of the shape shown below using the screenshot I took
Which expression is equivalent to 1/2 (2+ 3x – 6)? 3x - 5 3/2x - 5 3x – 4 3/2x - 2